VŠE O ÚNIKU MOČI

Tímto výrazem se označuje samovolný, vůlí neovlivnitelný, tedy nedobrovolný únik moči.

Dochází k němu při narušení základních funkcí dolních močových cest (močového měchýře a močové trubice). Medicínská povaha tohoto problému je komplikovaná, existuje mnoho příčin, které ho vyvolávají.

Nedobrovolný únik moči není samostatné onemocnění, ale je to příznak, který poukazuje na více či méně komplexní poruchy dolních močových cest.

Inkontinence moči (IM) představuje i společenský, hygienický a ekonomický problém.

Nejčastějšími typy nedobrovolného úniku moči bývá tzv. stresová inkontinence moči (SIM) a urgentní inkontinence (UIM).

Stresová inkontinence moči (SIM) – znamená pasivní, bezděčně únik moči při námaze (kašel, kýchání, smích, cvičení, zvedání a nošení břemen (V těžších případech i při změně polohy těla apod.), v důsledku zvýšeného nitrobřišního tlaku.

Tato forma IM bývá častější u žen a její vyvolávající příčinou bývají více porody (které oslabují pánevní dno a tím i podpůrný aparát močové roury), pokles ženských pohlavních hormonů v období ženského přechodu, nedostatečnost svěrače močové trubice – např. po úrazech a pod.

Urgentní inkontinence moči (UIM) – je mimovolní únik moči spojený s náhlým neodolatelným nutkáním (urgencí) na močení, kromě toho bývají přítomny i časté močení přes den (více než 7 krát) a také potřeba močení v noci (jeden a více krát).

Urgence na močení, časté močení přes den i v noci a únik moči v důsledku nepříjemného nucení na močení se označují jako hyperaktivní močový měchýř. Spouštěcím ACIM mechanismem tohoto typu IM bývají infekce močových cest (i nedostatečně léčené),

kameny a nádory močového měchýře, cukrovka, zvětšená prostata, někdy jen nahromadění tvrdé stolice v konečníku, ale častokrát se příčina ani nenajde.

Smíšená inkontinence moči – rozumí kombinace výše uvedených typů nedobrovolného úniku moči.

Kdy je nutné navštívit lékaře?

  • Když vám jednou za čas nebo častěji unikne moč a vy nechcete, aby se tak stalo. Není správně přijít k lékaři až když tyto příznaky trvají už delší dobu. Stav se vám může zhoršit a také následná diagnostika a léčba jsou náročnější.
  • Platí zásada, že čím dříve přijdete se svými problémy k lékaři, tím méně vyšetření je potřebných ke stanovení správné příčiny vašich obtíží. Také se při zachycení problému v raném stadiu zvyšuje pravděpodobnost léčby.
  • Když je únik moči doprovázen: bolestí, krvácením do moči, s opakovanými infekcemi močových cest, s operacemi nebo neurologickým onemocněním

430813-top_foto1-8v5gj

Co se stane, když vás lékař pošle na vyšetření k urologovi?

* Urolog vám dá seznam otázek týkajících se vašich příznaků. Tyto otázky jsou důležité, protože vaše odpověď pomůže lékaři rozhodnout, zda vaše příznaky jsou mírné, střední nebo závažné. Dnes se příznaky nedobrovolného úniku moči (tzv. Inkontinence moči) hodnotí i formou dotazníků nebo tzv. deníků močení, které vyplníte buď v čekárně, nebo před následující návštěvou u lékaře. Doporučujeme použít dotazník, který jste našli v těchto InkoNovinách.

* Zeptá se na průběh onemocnění a na vaše předchozí i současné zdravotní potíže.

* Udělá celkové vyšetření aby zjistil, zda jiné nemoci nemohou být příčinou, nebo komplikací vašich příznaků.

* Vyšetří prostatu u mužů (případně vagínu u žen) a udělá orientační (nebolestivé) neurologické vyšetření.

* K jednoduchým a snadno vykonatelným vyšetřením patří i tzv. test kašlem – pacient u lékaře zakašle a lékař může objektivně (zrakem) potvrdit únik moči

* Vyšetří váš moč aby zjistil krev nebo znaky infekce (tzv. Analýza moči).

* Vyšetří vaši krev aby zjistil, zda Vaše problémy s únikem moči nesouvisejí s jinými chorobami (cukrovka, onemocnění ledvin apod.). Lékař může také doporučit další pomocná vyšetření krve na např. zjištění rakoviny prostaty u mužů a pod.

* Vás vyšetří ultrazvukem – zejména zjistí jaké množství (objem) moči zůstává ve vašem močovém měchýři po vymočení. Dále se stejným způsobem mohou vyšetřit vaše ledviny.

* Udělá měření průtoku vašeho moči s pomocí tzv. uroflowmetrii, tj vymočení se do speciálního přístroje, který zhodnotí a graficky ukáže, jak rychlý je proud moči a jaké množství moči vymočit. Toto, stejně nebolestivé (!) A neinvazivní vyšetření může pomoci zjistit, do jaké míry je moč blokován, čili jakou překážku proudu moči představuje prostata, překážka v močové trubici a pod.

* Může udělat i další speciální vyšetření na zjištění, zda inkontinence moči neovlivňuje činnost močového měchýře nebo ledvin, nebo zda vaše problémy nejsou způsobeny např. rakovinou prostaty. Vždy je třeba vyloučit komplikace jako jsou kameny v močových cestách, poruchy nervového systému, poruchy vyprazdňování a funkce ledvin.

Všechna tato vyšetření nejsou ani bolestivé, ani nepříjemné a co je nejpodstatnější – jsou neinvazivní. Na prvním místě je spokojený pacient. Lékař vám pomůže vaše problémy vyřešit.

Včasné zachycení problému je DŮLEŽITÉ! Když jde o VAŠE ZDRAVÍ, zahoďte všechny zábrany a ostych. Pozdní návštěva lékaře může mít nevratné následky!

Netýká se to jen starých lidí, může to postihnout i mladší jedince.

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.