Kdy se musí urodynamické vyšetření podstoupit?
Pokud máte problémy s funkcí močových cest (ztížené močení, časté nucení na močení, únik moči apod.), Je třeba vyhledat vašeho urologa. Po urologickém vyšetření vás urolog odešle na specializované urodynamické vyšetření. Prosím, sdělte každou změnu termínu vyšetření, pokud vám termín nevyhovuje, protože toto vyšetření je komplikované a časově náročné.
Co se zjistí urodynamické vyšetřením?
Funkcí močových cest je skladování a vyprazdňování moči v močovém měchýři. Při poruše vznikají různé příznaky, které dokážeme potvrdit urodynamické vyšetřením. Zjišťujeme i příčinu změněné funkce a volíme léčbu, která zmírňuje příznaky nebo zcela odstraňuje.
Vyžaduje to vzájemnou spolupráci a přiměřené množství informací o vašem zdravotním stavu. Poskytněte vaši zdravotní dokumentaci, která nám umožní lépe posoudit příčinu vaší nemoci.
Jaká je příprava na urodynamické vyšetření?
Speciální příprava není nutná. Ráno před vyšetřením se vymočit, vyprázdněte stolici a pak budete přijímat větší objem tekutin. Vydržte bez močení alespoň 2 hodiny před vyšetřením. Požadujeme, abyste měli dostatečně naplněn močový měchýř, protože budete močit do speciálního přístroje. Pokud užíváte léky nebo speciální dietu, prosím informujte sestru nebo lékaře.
Jaké urodynamické vyšetření se provádějí?
Rozlišujeme neinvazivní a invazivní urodynamické vyšetření. Při neinvazivních vyšetřeních nevkládáme do těla žádné cívky. Vyšetřujeme váš průtok moči (uroflowmetrie) v různých úpravách a plenkový test.Invazivní vyšetření vyžadují zavedení cívky do močové roury a konečníku, neboť potřebujeme měřit různé tlaky během plnění vašeho močového měchýře (cystometria, tlakově-průtokové měření apod.).Snažte se spolupracovat se zdravotní sestrou a lékařem, kteří vám před urodynamické vyšetřením všechno vysvětlí. Trvání vyšetření se mění, ale nepřesahuje 45 – 60 min.
Jaké potíže se vyskytují po urodynamické vyšetření?
Při neinvazivních testech se nemusíte obávat žádných obtíží. Nežádoucí účinky po invazivních testech souvisejí s lokálním podrážděním sliznice po zavedení cévky a plnění močového měchýře. Můžete pozorovat mírné pálení a řezání v močové trubici nebo stopy krve v moči. Nemusíte se obávat, protože obtíže trvají 1 – 2 dny po vyšetření a vymizí bez následků. Preventivně budete dostávat 2 dny ochranné léky proti bakteriální infekci.
Prosím informujte nás o možné alergii!
Jak postupovat po urodynamické vyšetření?
Po vyšetření obdržíte komplexní zprávu o funkci vašich dolních močových cest. Součástí doporučení bude další léčebný postup, který dáte vašemu ošetřujícímu lékaři nebo spádovému urologovi.
Koho se zeptat na nové urodynamické vyšetření?
Kontaktujte vašeho spádového urologa, aby vás doporučil na urodynamické vyšetření. Termín oznamte ve spádové urodynamické ambulanci. Po kontrolním vyšetření lékař posoudí váš zdravotní stav a rozhodne o opakování urodynamického vyšetření.