Jako člověk zpozoruje, že se něco v jeho těle děje? V jakém stádiu chodí nejčastěji pacienti k lékaři? Jsou důslední nebo nechávají tento problém otevřený, protože se stydí?
Bohužel toto je celosvětový problém – ženy i muži obecně „zpožděné“ s návštěvou odborníka překvapivě dlouhou dobu. U mužů statistiky trochu chybí, ale jejich neochota jít k lékaři je všeobecně známá Uvádí se, že 30 až 45% žen se „pomočieva“ více než 12 – 16 měsíců, dokud se vůbec rozhodne jít k lékaři a každá třetí žena ze zemí Evropské unie s inkontinencí moči nenavštíví lékaře vůbec Stydlivost pacientů (zejména žen) přiznat se k úniku moči je velmi vysoká. Což není dobré, protože časným zachycením problému předejdete mnohým komplikacím a vyšetřením. Lékař vám určitě pomůže, protože únik moči je řešitelný.Vyšetření, které posouzení zdravotního problému doprovázejí jsou jednoduché a rychlé. Proto navštivte svého lékaře čím dříve.Jde o vaše zdraví.
Jaké je procento lidí postižených touto chorobou? Hraje roli pohlaví?
Podle celosvětových statistik nějakou formou úniku moči „trpí“ 5 – 20% lidské populace. Epidemiologického odhad (z r. 2002) „říká“ o 13, 4 až 26, 9% výskytu IM v dospělé populaci České republiky. IM se vyskytuje častěji (dva až tři krát) u žen než u mužů.SIM postihuje většinou ženskou populaci (až 49% výskyt), zatímco u mužů je tato forma úniku moči vzácná (méně než 10%) a většinou souvisí s předchozí operací na prostatické žláze. Naopak urgentní inkontinence moči se častěji vyskytuje u mužů než u žen – i když se většinou na to nemyslí. Hyperaktivní močový měchýř se na Slovensku vyskytuje u každé sedmé dospělé ženy a každá desátá žena nedokáže potlačit urgentní nucení na močení a pomočí se. Podle nejnovějších epidemiologických odhadů na Slovensku příznaky čisté SIM „trpí“ přibližně 310 000 žen a 30 000 až 40 000 žen má závažnou formu tohoto typu úniku moči.Přesto jen každá čtvrtá až pátá žena vyhledá lékaře! Výskyt nedobrovolného úniku moči v populaci stoupá přímo úměrně se zvyšujícím se věkem jedinců.
Trpí jí i děti, nebo je to determinováno vyšším věkem?
Děti také trpí nedobrovolným únikem moči ale trochu jiného typu. Noční pomočování (tzv. Noční enuréza) je stav, kdy dochází k úniku moči během spánku dítěte staršího 3 (4) roky. Stejně tak hyperaktivní měchýř se může vyskytovat v dětském věku, ale přesné procento výskytu není známo. Je třeba zdůraznit, že urogenitální systém u dítěte dozrává s postupujícím věkem, proto může pomočování u dětí se zvyšujícím se věkem dítěte zcela ustoupit.
Je ovlivněna dědičností?
Mezi rizikové faktory inkontinence moči patří: vyšší věk, ženské pohlaví (souvislost: s komplikovaným těhotenstvím nebo porodem, s větším počtem porodů, s hormonálními změnami při ženském přechodu apod.), vyšší tělesná hmotnost (obezita), fyzicky těžká práce, onemocnění prostaty a komplikace jejich léčby, operace v malé pánvi, vrozené vady apod. Dědičnost se předpokládá i při tzv. stresové inkontinenci moči (když si někdo kýchne, zasměje se, nebo nese těžké předměty) a nejnověji i při dráždivého měchýře.
Kdy se nejčastěji tato nemoc spustí (může to být i těhotenství)?
I když porod jednoznačně patří k vyvolávajícím rizikovým faktorem pro vznik úniku moči, tento únik moči (nazývaný také stresová inkontinence) se objevuje nejen u žen, které rodily, ale iu těch , které ještě nerodily. U těhotných žen je prokázán častější výskyt stresové inkontinence .. Usuzuje se, že ženy, které během těhotenství zaznamenají příznaky úniku moči, mají vyšší riziko, že se ve vyšším věku stanou inkontinentní. Porod může oslabit nebo poškodit svalové a vazivové struktury pánevního dna a nervy svěrače uretry.