Máte problémy s močením?

U starších mužů bývá problém s močením na prvním místě připisován zvětšené prostatě, a to i samotnými lékaři.

Pacienti jsou léčeni hlavně alfa-blokátory – tedy léky, které jsou účinné při zmírňování obtěžujících problémů s močením způsobených zvětšenou prostatou.

Přitom podstatná část těchto mužů vůbec nemá problémy způsobené prostatou – mají pouze hyperaktivní močový měchýř.

Ne vždy je na vině prostata

Další skupinu představují muži, které sice zvětšená prostata obtěžuje, navíc však trpí i příznaky hyperaktivního měchýře. Léčba alfa-blokátory potom u těchto pacientů není účinná vůbec nebo je účinná jen málo.

Velká část lékařů však má obavu, že by léčba léky na hyperaktivní měchýř (tedy anticholinergiky) mohla zhoršit příznaky způsobené zvětšenou prostatou, tedy nedokonalé vyprazdňování močového měchýře, nebo by dokonce způsobila úplnou zástavu močení.

Dle nejnovějších studií prováděných na velkých vzorcích pacientů vyplývá, že rizika léčby mužů anticholinergiky se nepotvrdila a že tyto léky nezvyšují množství zbytkové moči v měchýři po vymočení.

U pacientů s kombinovanou poruchou – tedy potížemi s vyprazdňováním měchýře způsobenými prostatou a zároveň s hyperaktivitou měchýře – se osvědčuje kombinovaná léčba, tedy alfa-blokátor plus anticholinergikum.

Studie jasně ukazují, že spokojenost pacientů s výsledkem léčby je výrazně vyšší, a přitom se počet komplikací nezvyšuje.

U tohoto článku nemůžete přidávat komentáře.